חזרה לבלוג כפתור שמאלי

איך לכתוב חוות דעת?

מאת mit4mit | מגנטים | 12:55 29/04/2014 | זמן קריאה: 5 דקות

לשון הרע והוצאת דיבה באינטרנט בביקורת על עסקים. איך לכתוב ביקורות על עסקים באינטרנט מבלי להוציא לשון הרע?

לשון הרע הוא תחום משפטי המבוסס עוד על פרקי אבות (וכבר נאמר - "טוב שם משמן טוב") אך יישומו בתקופה המודרנית אינו פשוט. במאמר הזה אנסה לסקור בקצרה את דיני לשון הרע והתייחסותם לביקורות גולשים על עסקים – האם קיים סיכון בעת מתן ביקורת (שלילית) על עסק מסוים, ואם כן – איך מצמצמים את הסיכון ואיך ניתן להביא נושאים חשובים לידיעת הציבור מבלי לפגוע בעסקים עליהם אתם כותבים.
רשתות חברתיות דוגמת פייסבוק, אתר רמקול, אתר mit4mit ואחרים הנם פלטפורמה מצוינת לקדם מטרות חברתיות חשובות, אך כשאתם עושים זאת – דאגו לעשות זאת בזהירות ובצורה עניינית וסבירה. על כל פעולה להתבצע במידה. אם תנקטו בשפה קשה ובעייתית, תציגו עובדות לא נכונות, תניחו מסקנות שגויות, תפגעו בעסק בצורה לא סבירה או נכונה ובכלל – "תגזימו", ככל הנראה תסתבכו.
ולכן המלצותיי תחילה כדי להימנע מלשון הרע:
*עשו שימוש בעובדות, ובעובדות בלבד.
*כאשר אתם מביעים את דעתכם, הבהירו שזו דעתכם ואין זו עובדה.
*היצמדו לשפה נקייה ועניינית; ללא קללות, השמצות או קריאות לחרם כזה או אחר. תארו את השתלשלות העניינים המדויקת והנכונה ואל תוסיפו.
*אל תקראו לפגיעה בעסקים אלא פשוט ספרו את סיפורכם.
*אל תשתמשו במילות גנאי או תיאור אחרות ("נוכלים", "רמאים", "תזהרו מהם", כולן הן פתח לצרות).
*כתבו רק בנושאים שיש להם עניין החורג מארבע אמותיכם – עניין ציבורי כללי. לשון הרע שנכתבה בעניין שאין לו עניין ציבורי כללי – לא תהנה מהגנת החוק.
*קחו בחשבון שבכל מקרה, יתכן שבית המשפט יקרא את דבריכם בשונה מכפי שאתם קוראים אותם, ולכן במקרי ספק – אל תכתבו דברים המהווים לשון הרע.
*אם יש ספק – אין ספק; אל תפרסמו. הפעילו "צנזורה אישית" על מנת למנוע מצב בו תפגעו באחרים ותוציאו לשון הרע.
*לפרסם מותר – זהירות מחויבת!


איך לכתוב חוות דעת?
איך לכתוב חוות דעת?
7. אני בכלל בעל עסק ואני רוצה לתבוע לקוח שהוציא עלי לשון הרע
כמובן שגם זה אפשרי. במצב כזה, מומלץ לבעל העסק לתעד ככל האפשר את מעשי לשון הרע, ולאחר גמר התיעוד ליצור קשר עם עורך דין מומחה שייעץ לו ביתרונות ובחסרונות של הגשת תביעה כאמור.אל תעשו צעד כלשהו מבלי להיעזר בעורך דין, שכן בכך תוכלו לפגוע באופן אנוש בתביעתכם העתידית.צריך להוסיף כמה מילות סיכום: יתרונות, חסרונות, אולי יש דוגמא מהזמן האחרון של מקרה שאתה יכול לתת כדוגמא (כמובן בשינוי פרטים).
ההמלצות במאמר הן המלצות כלליות, הן אינן רלוונטיות למקרה ספציפי אלא מתבססות על חוק איסור לשון הרע והפסיקה בעקבותיו כפי שהיו ידועות במועד כתיבת מאמר זה. ההמלצות הנ"ל הן כלליות וכוללניות ובכל מקרה ומקרה יתכן שיש גורמים רבים נוספים שיכריעו את המקרה לשבט או לחסד. לכן, בכל מקרה ספציפי שקרה לכם – אל תסתמכו על הכתוב במאמר אלא בידקו את עצמכם היטב וקבלו ייעוץ משפטי שייגן עליכם במקרה שלכם.המאמר נכון למועד העלאתו לאתר בלבד ונכתב על ידי עורך דין יורם ליכטנשטיין, המתמחה בדיני טכנולוגיה, אינטרנט, קניין רוחני, לשון הרע והוצאת דיבה.
תמונת משתמש
מאת
תמונת משתמש
0 תווים (10 תווים לפחות)
הצג את פרטי האישיים
הצג תגובות נוספות
עוד מאמרים שיענינו אותך

hello

להמשך גלישה באתר
up