פער גילים בדרך לחתונה - לא כזה ביג דיל


הפקה וניהול אירועים | 14:56 24/02/2019 | זמן קריאה: 7 דקות

מלאניה ודונלד, דניאלה וקוונטין, יו הפנר ורעייתו קריסטל - כולם זוגות עם פער גילים משמעותי מספיק כדי להתעכב עליו. בואו נדבר על זה, מה העניין עם הפרש גילים? (וכן, אומרים גילים, לא גילאים ;) )


לכל זוג יש פערים, בכל מערכת יחסים יש השקפות שונות, טעם שונה, הרגלים שונים, בקיצור, יש שוני והבדל בין כל שני בני זוג. אצל חלק ההבדלים בולטים יותר ואצל חלק פחות. משום מה, דווקא פער גילים בין בני זוג נחשב לאישו, שלא לומר מסכל קשר פוטנציאלי. תפסנו שני זוגות כאלה לשיחה על הזוגיות בצל פער הגילים ובדקנו, האם הגיל באמת משנה את המהות היחסים.


פגישה בספריה - דניאלה וארז


דניאלה וארז נפגשו בספריה של האוניברסיטה.
נוצרה ביניהם שיחה, שהובילה לקפה, שהוביל לדייט ועוד דייט שהובילו לחתונה, שני ילדים וכלבה.
עד כה זה סיפור אהבה רגיל לגמרי, כמעט משעמם. אבל כשמכניסים לו פרט אחד, הוא מקבל טוויסט. הפגישה בספריה הייתה כשדניאלה התחילה את השנה הראשונה שלה באוניברסיטה, כשהיא בת 22, וארז עובד על הדוקטורט שלו, כשהוא מרצה בכיר בן 48… 
פער גילים בדרך לחתונה
חתונה, שני ילדים וכלבה.  
תמונה: ג'ינג'ר צלמים


הפער הוא בראש


הסיפור של דניאלה וארז הוא לא סיפור נדיר מאוד, ועדיין, יש רבים שנפעמים ממנו. 
"אני מבינה שלאנשים קשה לעכל את זה לפעמים, בכל זאת, יש בינינו פער של דור… אבל בתכלס, אני לא קמה בבוקר ומרגישה שאני עם גבר שמבוגר ממני ב- 26 שנים, אני מרגישה שאני פשוט עם ארז. אני רואה את הבנאדם, לא את הגיל". 
באהבה, כמו באהבה, אין חוקים, וברגע שמוצאים פרטנר אמיתי, עניינים כמו גיל מפסיקים לעניין אותנו. עם זאת, יש כמה דברים שהגיל מביא איתו שפשוט קשה להתעלם מהם.


פרק א', פרק ב' ומה שביניהם


בעוד דניאלה הקימה עם ארז את משפחתה היחידה, ארז התחיל עם דניאלה "פרק ב". לארז יש שלושה ילדים מנישואים קודמים, כשהגדול בהם צעיר מדניאלה רק בשנתיים. 
דניאלה: "אני יודעת, זה נשמע הזוי, אבל מה אני אגיד, זה פשוט עובד. אני ביחסים טובים עם הילדים של ארז וגם עם גרושתו. אולי דווקא בגלל פער השנים, כולם מסתכלים על המצב בריחוק והשלמה. כבר יצא שחגגנו חגים ביחד. הילדים של ארז אפילו שומרים על הילדים המשותפים לפעמים. בכל זאת, הם חצי אחים…" 


ומה עושים כשהמשפחה מתנגדת?


לא תמיד הכל אידילי, לא כל משפחה מצליחה להשלים עם הפערים. 
רות ורועי נתקלו בהתנגדות מצד המשפחה של רועי בכל הנוגע לקשר שלהם. אצל רות ורועי פער הגילים פחות נפוץ - רות היא זאת שמבוגרת מרועי ב- 15 שנים. משום מה בחברה שלנו עדיין קל יותר לקבל פער גילים, כאשר הגבר הוא המבוגר והאישה צעירה ולא להפך. 
אולי הסיבה לכך היא שאנחנו עדיין שבויים בתפיסה שעל הגבר להגן על האישה? (ולכן עליו להיות מבוגר יותר) או בכלל להפך - שנשים הן מטבען בוגרות יותר ולכן הזיווג עם גבר מבוגר הוא הגיוני ומאוזן יותר מאשר כאשר הגבר צעיר מהאישה?

בכל מקרה, כשרועי היה בן 27 ורות בת 42 הם נפגשו. 
בהתחלה היו חברים טובים אבל אחרי כמה חודשים הסכר נפרץ והם נתנו לרגשות שלהם חופש. המשפחה של רועי לא קיבלה את הקשר. "אני מגיע ממשפחה מסורתית ושמרנית. היה לי ברור שיהיה להורים קשה לקבל את זה שאני יוצא עם אישה מבוגרת ממני, אבל לא תיארתי לעצמי שזה יגרום לכל כך הרבה חיכוכים". רועי מדבר על המשפחה בכאב מרוחק ומספר שבשלב מסויים נותק הקשר. "לא קל לי להשלים עם זה שאין קשר, אבל אני מבין שאין דרך אחרת. ההורים שלי הציבו בפני בחירה: רות או אנחנו. אני את הבחירה שלי עשיתי ואני שלם איתה במאה אחוז. רות היא האהבה שלי".
מה שלמשפחה של רועי היה הכי קשה לקבל, היה דווקא מה שהוא עצמו קיבל בשיא הטבעיות - שון, הבן של רות. 
רות מספרת שכשפגשה את רועי, שון היה בן 5. "בגלל שלרועי ולי הייתה קודם כל מערכת יחסים אפלטונית, ידעתי שהוא ושון מסתדרים מצויין. האמת שזה יותר מזה, יש ביניהם חיבור אמיתי, ואני מאמינה שהחיבור הזה היה זרז להתאהבות שלי ברועי…" אבל את החיבור הזה ההורים של רועי פחות אהבו, "אני מבינה אותם. הם רוצים שהבן שלהם יקים משפחה עם אישה צעירה שתלד לו ילדים משלו… ולצערי, את זה אני לא יכולה לתת לו". אבל את רועי זה לא מטריד, טוב לו עם המשפחה שהרכיב לו, והוא לא מחפש את הקשר הקונבנציונלי. הם מתכננים להתחתן בסקוטלנד בחודש הבא ומי שילווה אותם הם שון בן העשר ושני חברים טובים של הזוג. 


עצות למתחילים


שאלנו את שני הזוגות אם יש להם עצות לזוגות אחרים עם פער גילים ולמתחתנים שבהם בפרט. דניאלה אומרת שלמעשה, אין כל הבדל בין זוג שיש לו פער גילים לבין בני זוג באותו גיל. 
"אני לא מאמינה שהקשר שלנו היה נראה מאוד שונה אם היינו באותו הגיל", אומרת דניאלה. "הגיל פשוט לא באמת משחק תפקיד בשלב הזה בחיים. אולי בגיל מבוגר יותר אראה את הדברים אחרת, אבל בכל מקרה, זאת המציאות שלי, ואני לא חיה איזשהו פער בלתי ניתן לגישור, אני חיה זוגיות ומשפחה כמו כל אחד אחר. אני חושבת שאם יש לכם אהבה עם בן או בת זוג מבוגרים או צעירים מכם, פשוט תחיו את האהבה הזאת, לגיל אין באמת משמעות…" 


יש גם מגבלות


רות לעומת זאת רואה את הדברים קצת אחרת, היא חושבת שיחסים עם פער גילים יכולים להיות מורכבים במקרים מסוימים. "אמנם אני לא מרגישה את הגיל מבחינה אינטלקטואלית או רגשית - זה לא שאני חיה עם ילד קטן. אבל אני כן חושבת שהגיל משחק תפקיד, בייחוד לנשים. אין מה לעשות, לנשים יש מגבלה ביולוגית - מגיל מסויים אנחנו לא יכולות להביא עוד ילדים לעולם וזה משמעותי בקשר זוגי. אז אמנם יש לי ילד שרועי רואה בו כאילו היה שלו, אבל אני בהחלט יכולה לדמיין מצב שהקשר שלנו היה נפסק בגלל שלא יכולים להיות לנו ילדים משותפים. זה אולי ישמע מוזר, אבל אני ממליצה לזוגות כמונו לחשוב היטב לפני שהם נכנסים לזה, בעיקר אם אחד מהם עוד מעוניין להביא ילדים לעולם והשני לא". 


ומה לגבי החתונה? 


"בחרנו לעשות את החתונה שלנו בחו"ל לא רק בגלל המשפחה של רועי", אומרת רות, "ההורים שלי כבר לא בחיים, האחים, הבני דודים וחלק מהחברים שלי כבר מחתנים את הילדים שלהם, וזה פשוט נראה לי מוזר להזמין את כולם לחתונה". ועדיין, הזוג לא מוותר על חתונה ועל מסיבה צנועה. 

כשאנחנו מדברים על החתונה עצמה, דניאלה פתאום נזכרת גם בקשיים. "האמת? היה נורא. אז הכל עוד היה מאוד טעון. זה לא שהילדים הגדולים של ארז קיבלו אותי מההתחלה. היה להם קשה שאני כל כך צעירה… בקיצור, היה המון מתח סביב החתונה וכשהיא הגיעה הייתי פשוט מותשת. היום אני יודעת שאפשר לוותר על כל הטררם ולהתחתן בטקס מצומצם וצנוע". 
רות ודניאלה אמנם מראות שיש גם קשיים בכל הנוגע לזוגיות וחתונה של זוגות עם פער גילים, אבל בשורה התחתונה שתיהן חולקות את חייהן עם גברים שגילם רחוק משלהן. בפועל שתיהן לא רואות בפער הגילים מכשול ליחסים עם בני הזוג שלהן. אחרי שדיברנו עם שני הזוגות ותחקרנו אותם לגבי היחסים שלהם, הבנו שלמעשה, אין הבדל מהותי בין יחסים של בני זוג בני אותו הגיל ובני זוג עם הפרש גילים. מה ששונה, זה רק ההתמודדויות עם הגורמים החיצוניים - המשפחה. אנחנו תמיד בגישה שאם זה נכון לכם ולא פוגע באף אחד, לכו על זה. אל תיקחו על עצמכם את הדעות הקדומות של הסביבה שלכם ותנו לסיפורי האהבה שלכם פשוט לקרות.
הפרש גילים בין בני זוג

תמונה: יהל שרביט
יש לכם משהו לומר? כתבו לנו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק

עקבו אחרינו באינסטגרם

עוד באתר

הקטגוריות

כלים באתר

כלים לעסקים

אפליקציה חינמית לתכנון החתונה

שאלות ותשובות | תקנון | צור קשר | לעסקים
כל הזכויות שמורות © ואיו ריויוס בע"מ 2015
תנאי שימוש   |   הצהרת נגישות   |   משרות   |   צור קשר