מצאו את הספקים המומלצים ביותר
שירות לעסקים
החתונה שלי
ניהול משימות
ניהול מוזמנים
מחשבון חתונה
הזמנה דיגיטלית
סידורי הושבה
מתנות
ברכות
הקישור
הועתק
בלוג להשראה
הטבות ומבצעים
נותני השירות
דף הבית
mitformit
להמשך גלישה באתר

המדריך לטובלת במקווה בימי הקורונה

היהדות שמה דגש רב על טהרת המשפחה, כל כלה שמתחתנת בחתונה יהודית, מחוייבת לטבול במקווה יום או יומיים לפני החתונה. מה מצפה לך שם? ומה קורה בימי הקורונה? המדריך המלא לטבילה במקווה.

מקוואות | זמן קריאה: 4 דקות


קצת רקע על המקווה


מקווה יכול להיות כל מאגר מים פתוח הניזון ממי גשמים, כמו ים, אגם או מעיין. אך לרוב בשל הרצון בפרטיות ובטמפרטורת מים נוחה, רוב הנשים נוהגות לטבול במקוואות מוסדרים המבוססים על מקור מי גשמים.

המקווה הוא למעשה בריכת מים ובה מים חמימים בעומק של בערך מטר. כדי לשמור על הניקיון בין טבילה לטבילה, מתבצעת מידי יום החלפה של המים במקווה ומשתמשים בכלור על מנת שהמים יהיו נקיים מבקטריות. המקוואות מצויים תחת פיקוח ונדרשים לעמוד בתקני בריאות מחמירים. כיום הם אף מפוקחים ע"י משרד הבריאות והכמות הכלור וה-PH במים נמדדת בקפידה.

על כשרות הטבילה משגיחות הבלניות, שקיבלו את שמן במקור מהשפה היוונית העתיקה, 'בלניון', שמשמעותו : 'בית המרחץ'. הצורך ההלכתי שממנו נגזר תפקיד הבלנית נובע מהחשש שבשעת הטבילה יצוף חלק משיער ראשה של הטובלת ובמקרה כזה היא תיחשב כמי שלא טבלה.

מקווה עתיקמקווה עתיק


מה בימי הקורונה?


כלות רבות תהו האם המקוואות פתוחות בזמנים אלו. איך מבצעים טבילה בביטחון והאם יש אופציה אחרת לטבילה. שאלנו את הבלנית הותיקה רותי בן הרוש אשר עובדת במקווה בצפת מה קורה היום במקוואות ובעצם את כל השאלות שאתן שלחתן לנו. אז קודם כל - להרגיע, המקוואות פתוחות. הטבילה פשוט נערכת במתכונת מעט שונה. אם בימים כתיקונם, הכלות לעתיד יכלה להגיע למקווה ולהתארגן לטבילה במקום, בחדרי המקלחות המסודרים וכמו כן להתארגן ולהתאפר לאחר הטבילה. כיום תדרשי להגיע למקווה מוכנה, מקולחת ומסודרת - לטבילה בלבד ולא תתאפשר כניסה למקלחות במקום. 


מסורת הטבילה


הטבילה במים, המסמלים חיים, מטהרת על פי המסורת את האישה ומכינה אותה לגלגל המחזוריות הבא. רותי מדגישה שניתן לטבול במקורות מים טבעיים כמו הים, אך חשוב לתאם מול בלנית, שתגיע איתך לטבילה ותבדוק שהיא כשרה. כמובן שלאחר הטבילה עליה להוציא לך אישור לטבילה כדי שתוכלי להנשא כדת וכדין. יש לציין כי מצוות הטבילה מחייבת את האישה, אך אין מניעה שגם הגבר, יטבול במקווה גברים לפני החתונה.

מקוואות - המדריך לטובלת במקווה בימי הקורונה


מי יכול להכנס למקווה ומה עם מסיבה?


כל כלה מבלה את יום טבילת המקווה שלה באופן שונה. יש שטובלות לבד או בליווי אמן או אחותן. ויש שעושות מסיבה קטנה עם כיבוד או מקווה משולב חינה, חוגגות עם סוכריות, מוסיקה ושאר מתוקים. 
בשגרה הבלניות מכבדות מאוד את הרצון לשמוח ביום הזה, ומבינות את המעמד הטקסי של המקווה.
אמנם בשגרה החדשה שנכפתה עלינו, בשל הקורונה - כעת מתאפשר להגיע לבד או עם מלווה אחת בלבד. 

מקוואות - המדריך לטובלת במקווה בימי הקורונהתמונה: ספיה


מה מצפה לך במקווה?


במקווה טובלים בדרך כלל בערב שלפני החתונה, אך במקרה הצורך ניתן להקדים את הטבילה עד לארבעה ימים קודם. זאת בתנאי שספירת שבעת הימים הנקיים תסתיים עד ליל הטבילה.

בזמנים רגילים יכולת לפגוש בחדר ההמתנה לטבילה נשים נוספות שאינן כלות. ברוב המקוואות ישנו חדר מיוחד המיועד לכלות. אך כיום - עליך לתאם הגעה והבלניות ידאגו שתהיי שם לבדך. הבלנית תכין אותך מראש מה עליך לעשות לפני הגעתך למקווה ואיך עלייך להכין את עצמך. להזכירך - לא תוכלי להשתמש במלקחת במקום. בעצם כל שלב ההכנות יהיה בביך במקום המקווה. 


 כיצד תכיני את עצמך לטבילה?


ההכנה למקווה כוללת גזיזת ציפורניים, צחצוח שיניים, רחצה, חפיפה והברשת השיער. כדאי להגיע מוכנה גם ללא תכשיטים, עדשות מגע, איפור ולק, כדי לוודא שאין על גופך דבר שיהווה "חציצה" בינך לבין מי המקווה. שימי לב שיש היתר להגיע עם לק נקי שממלא את כל הציפורן (שאינו שבור), בין אם מדובר בלק רגיל או לק ג'ל, אומרת רותי. היא משתפת אותנו שבאופן כללי הרבנות מקלה במקרים מסויימים כמו הורדת נזם - מי שממש לא רוצה, לא חייבת להוריד, תכשיט קבוע שאיננו יורד - יש התרים שונים שנבדקים כל אחד לגופו של עניין וכדאי פשוט לשאול את הבלנית לפני הטבילה. 
בהגיעך למקווה, בד"כ הבלנית תשאל אותך מספר שאלות כלליות לפני הטבילה: האם בדקת עצמך, האם צחצחת שיניים, התקלחת וכו'

היתר לטבול עם ציפורניים מושלמותהיתר לטבול עם ציפורניים מושלמות


מה בעצם את צריכה להביא איתך למקווה?


כדאי להביא מגבת גדולה או חלוק רחצה, מסרק, מקלות אוזניים, נעלי מקלחת, לבנים נקיים, בגדים להחלפה. רותי ממליצה להביא גם שקית להנחת הבגדים - כדי לשמור על היגיינה מקסימלית. בחלק מן המקוואות נדרש  מכתב הפניה לטבילה מהרב שלכם, ניתן לברר זאת מראש בטלפון. 


כיצד תמצאי מקווה?


ניתן לברר במועצה הדתית המקומית היכן נמצאים מקוואות קרובים לביתך. בנוסף ניתן למצוא רשימת מקוואות באתר משרד הדתות ובאתר כיפה  מדור "מאגר המקוואות של כיפה" . בדרך כלל ניתן למצוא מקוואות כמעט בכל שכונה בערים הגדולות, אנחנו ממליצים לשאול חברות ומכרים כדי לבחור את המקווה הנכון עבורך.
 
הייתם ממליצים על הכתבה לזוגות הבאים?

9
0
הצעות נוספות לקריאה
logo
יאסו - סרטוני הזמנות דיגיטליות
הזמנות לחתונה
20% הנחה
אישורי הגעה עם סרטון רק ב- 149
אישורי הגעה עם סרטון רק ב- 149
799.6K
למימוש ההנחה
הוספת חוות דעת